Tableau Ders 2: Shape, Area ve Line Chart

Tableau’daki 2. worksheet’imizi oluşturalım.

Line grafiğin nasıl yapıldığını anlattığım videoya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sales’e çift tıklayarak (sürekle bırak ile aynı işlev) Rows’a atalım ve yanına, Profit ve Quantity’yi sürükleyip bırakalım. Ardından Columns’a, Order Date sağ tık ile Months’u seçerek sürükleyelim. Segment’i, Marks -> All’daki Color’a atarak grafikleri, segment bazında renklendirelim. Marks’ta SUM(Sales)’e tıklayarak Automatic yazan kısmı Area yapalım ve SUM(Profit)’e geçerek Line, Quantity’yi için Shape‘i seçelim. Son olarak, yıl seçimi yapabilmek adına Order Date’i Filters‘a yıl bazında atalım.

Böylece 2. worksheet’imizi aynı sheet’te 3 grafik tasarlayarak yapmış olduk.

Eğer yıl filtreniz ekranda çıkmadıysa, üzerine gelerek sağ tık Show Filter diyebilirsiniz. Artık hangi yıllar için grafikleri görmek istediğimizi en sağdaki YEAR(ORDER DATE) alanından seçebiliriz.

Screenshot_11.png

Filtrenin adını değiştirmek için -> Edit Title

All‘u görmek istemiyorsanız Customize -> Show “All” Value diyebilirsiniz.

Multiple Values (list) filtreyi çoklu seçim olarak gösterir. İstediğiniz şekilde aşağıdan ayarlamanız mümkün.

Screenshot_13.png

Tableau’da Line Chart ile ilgili youtube kanalımdaki videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Not: Eğer iki grafiği üst üste göstermek isterseniz Rows’taki Quantity ya da Profit’e sağ tık -> Dual Axis diyerek bunu yapabilirsiniz. Böylece üst üste duran iki grafik elde ederek ikisine de farklı şekiller, boyutlar ya da renkler verebilirsiniz. Dual Axis dedikten sonra eksene sağ tıklayarak Synchronize Axis derseniz 2 grafikte birbirine göre uyumlanacaktır.

Tableau Ders 2: Shape, Area ve Line Chart” üzerine 5 yorum

 1. Geri bildirim: Tableau | Melis Turkoglu

 2. Yemin ederim şu anda sevinçten ağlamak üzeriyim iyi ki varsınız 🙂 sonunda derli toplu bir bilgi bulabildim. Tableau, bir dashbourd kullan yap görselleştir bitir programı mıdır yoksa verilerimizi sürekli güncelleyip görsellerimizi tutabileceğimiz bir platform mudur? Benim için çok fazla altarnatif var ama en çekici gelen Tableau oldu. Ama ben bu platformu datalarımı sürekli güncelelyip gösrsellerimi tutabileceğim bir platform olarak kullanmak için öğrenmek istiyorum buna uygun mudur acaba?

  Liked by 1 kişi

  • Merhaba, öncelikle çok teşekkürler. Evet Tableau tam da aradığınız şey için uygundur. Yazılarımı takip ederek verilerinizi nasıl güncelleyeceğinizi ve saklayacağınızı öğrenebilirsiniz.

   Beğen

   • Merhaba Melis Hanım, Bu soruyu herhalde en net siz cevaplayabilirsiniz. Umarım cevaplamak için değerli vaktinizden biraz olsun ayırırsınız. 🙂 Dikkatimi çeken youtubede ilk videonuz göre Qlik ile bir başlangıç ve daha sonra Tableu’ya bir yöneliş görüyorum. Keza Blog yazılarınızda da…Ben de şu anda gel-gitler yaşıyorum Tableu, Power-BI ve Qlik Sense galiba ön plana çıkan programlar. Ben Office olayının mucidi Microsoft’un ürünü Power BI’ye daha ısındım gibi 🙂 Yanılıyor olabilrim o kadar tecrübli değilim ama ilk izlenim olarak Qlik Sense’nin de kullanımı kolay gibi duruyor. :/ Gördüğünüz gibi dünyanın en kararsız inasanı gibi bir imaj çizdim. Bir başlangıç ve tercih yapacağım ve bundan sonrasında o yönde bir ilerleme olacak. Benim için küçük bir yol ayrımı… Patika kuramı gibi. Ama bu küçük yol ayrımı sonraki süreci şekillendireceği için önemli. Bu yol ayrımında yapılan tercih sonraki süreçlere nufuz eden etkiye sahip olacak. Muhtemelen siz çok daha spesifik araştırma ve deneyimlerin sonucunda nihayetinde Tableuda karar kılmış görünüyorsunuz. Bunun sebebi nedir ? Diğerlerine göre Tablue’nun hangi yönleri daha cazipti? Değerli görüşleriniz önem veriyorum umarım vakit bulup cevap yazabilirsiniz. Ama gene de her koşulda teşekkür ederim gerek Youtube kanalınızdan gerekse blog sitenizden faydalanıyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.