Tableau Ders 29: Animasyon Yapımı

Pivot başlığı altında anlatmaya başladığım animasyon örneğine dönüşecek olan Tableau örneğine devam edelim.

Dataların bulunduğu en solda kutudan en üstteki Data Country Population a tıklayalım. Buradan Population verisini alıp Size a atalım.

*Country Code ve Year verilerinin yanında gri renkte çıkan ataç işaretlerine tıklayarak kırmızı yapalım. Böylece verileri birbiri ile bağlanmış oluyoruz.

Data Fertility Rate e gelerek buradaki Fertility Rate verisini sağ tıklayıp Column a atalım. (En üstte çıkanı seçelim.*)

Aynı şekilde Data Life Expectancy At Birth datasına tıklayalım ve buradaki Life Expextancy yi sağ tık ile en üsttekini seçip alarak Row a atalım.

Data Metadata Countries e gelerek Region u Color a atalım.

Marks Details a da ilk datamız olan Country Population daki Country Name i atalım. Son olarak buradaki Year ı da Pages e atalım.

Şimdi sürükle bırak işlemleri bittiğine göre grafik üzerinde biraz makyaj yapalım. Marks ta Circle ı seçerek renkleri ayarlayalım ve Border verelim. Bu kısmı daha önce anlattığım için tekrar detaylandırmıyorum. Size den boyutlarını biraz büyütelim.

Fertility Rate sağ tık Edit Axis -> General -> Fixed ta bağlangıç ve bitişe 1 ve 8 yazalım.

Life Expectancy At Birth sağ tık Edit Axis -> General -> Fixed ta bağlangıç ve bitişe 30 ve 85 yazalım.

Yani grafiklerimizde eksenlerdeki sayılar kaçtan başlasın ve bitsini ayarlıyoruz.

Bunu da hallettikten sonra geldik grafiğimizin arka planına yılları eklemeye.

Şimdi grafiğin üzerine sağ tık -> Annotate -> Area da yazan yazıyı seçerek şekillendirelim. Rengini siyah ile gri arasında vererek yazı tipini Engravers MT; boyutunu 40 olarak ayarlıyorum. Daha sonra yılı enine olarak ayarlıyorum.

Şimdi Pages ile birlikte gelen animasyonda yılın aşağısındaki play tuşuna bastığınızda yıllara göre grafiğimiz akmaya başlayacak. Dilerseniz hızını da aynı kutucuktaki enine çizgilerden ayarlayabilirsiniz.

Sheet yazan yere çift tıklayarak isim verebilirsiniz ayrıca orada da yılların animasyonla beraber ilerlemesini istiyorsanız Insert -> Page Name diyebilirsiniz.

Bölge sıralamasını değiştirmek isterseniz Meta Data Countries te Region a gelip sağ tık Default Properties -> Sort -> Manuel ile sürükleyip bırakarak ya da Up ve Down ile kendi sıralamanızı yapabilirsiniz.

Şimdi Year yazan animasyon kutucuğuna gelelim ve neler varmış bir bakalım.

Show History yi işaretleyin lütfen. Şimdi grafikteki bir daireye tıklayıp grafiği oynattığınızda dairedeki o verilerin zamana bağlı değişimini görebilirsiniz. Show History ye tıklayıp Show -> Trails derseniz bu gelişimi yalnızca daire olarak değil çizgi şeklinde de gösterebilirsiniz. Buradan çizgi kalınlığı, düz veya tire tire oluşunu ve renk gibi formatları ayarlamanız mümkün.

En üstte Format -> Workbook Theme -> Modern olarak seçtim.

Şimdi bir dashboard açalım ve grafiğimizi bu dashboard a taşıyalım.

İlk olarak yukarıda Standard yazan kısmı (ekrana tam olarak sığdırmak için) Entire View yapalım. Sol aşağıda Objects -> Text i alıp dashboard a sürükleyerek en üstte ince bir çizgi halinde olunca bırakalım.

Grafiğinize isim vererek yazıyı buradan ayarlayabilirsiniz. Örneğin; World Demographic Analysis Dashboard diyorum.

Daha kolay anlaşılacağını düşündüğüm için burada anlattıklarımı ilerleyen zamanlarda youtube kanalımdan video çekerekte paylaşmayı düşünüyorum ∴_∴

Şimdilik slayt olarak koyduğum görsellerle idare edeceğiz.

2 tanesini sunum moduna alarak ekran görüntülerini koydum. Bütün renkli verileri Sheet e giderek Show History de All u seçerek gösterebilirsiniz.

ve Ta taa

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s