Knime Ders 3: Database Bağlantısı, Database’den Veri Okuma ve Yazdırma

Selam!

Tableau’nun yanında Knime’da kullanıyorum ve Tableau’da olduğu gibi Knime ile ilgili de Türkçe kaynak malumunuz oldukça kısıtlı hatta hiç olmadığı için size daha çok duyurmak ve anlatmak istiyorum.

Bağlantı için gerekli olan bazı driver’lar knime içerisinde default olarak yüklü fakat Oracle ya da Exasol gibi database’ler için driver’ı sizin yüklemeniz gerekiyor.

Oracle için nasıl yapıldığına bakalım.

File -> Preferences diyelim ve arama kısmına database yazalım. KNIME’ın altındaki databases yazan kısma tıklayalım. Add file diyerek .jar uzantılı jdbc driver dosyasını seçelim ve ok diyelim.

Screenshot_5

Driver’ımızı ekledik.

Pekala veri tabanından veriyi knime ile nasıl okuyoruz?

Sol altta Node Repository yazan kısımdan Database Reader yazarak aratalım. Node’a çift tıklayarak ekrana alalım. Sağ tık -> configure ya da çift tık ile node’un içine girelim.

Screenshot_6

Yukarıda gördüğünüz şekilde database bilgilerinizi girin. Database URL yazan kısma ekran görüntüsünde de olduğu gibi ip:port numarası yerleştin.

Hepsi bu kadar! Bağlantımız hazır.

İsterseniz aynı veri tabanından bir tablo daha çekip bu tabloları join’leyip veri üzerinde oynamalar yapalım.

Şuan ben Exasol (dünyanın en hızlı analitik veri tabanıdır; ilerleyen yazılarımda kendisini sizlerle tanıştıracağım) kullandığım için Exasol‘da iki tabloya ayrı ayrı bağlanarak tabloları join’liyorum. Bunun için kullanacağımız node Joiner.

Screenshot_7.png

Burada görüldüğü gibi Joiner node’u ile order_id ve siparis_no üzerinden right join yaptım.

Hazırlamış olduğum örnek aşağıdaki şekilde (diğer node’ları ilerleyen günlerde anlatacağım);

Screenshot_3.png

Verinin yeni halini veri tabanına yazdırmak için Database Writer node’unu kullanıyoruz. Node’a çift tıklayarak içerisine bağlantı bilgilerimizi giriyoruz.

Screenshot_9.png

Tabi bunun için önce veri tabanındaki tabloyu oluşturmak gerekiyor. Tablo oluşturulduktan sonra güncellenen veriler, veri tabanındaki yerini alıyor.

Exasol anlatırken daha detaylı örneklerle Tableau, Knime ve Exasol‘u birbirine bağlayacağım. Böylece yeni nesil iş zekası ürünlerinin kolaylığını sizlerde görmüş olacaksınız.

Herkese bol teknolojik günler ∞


Knime Ders 3: Database Bağlantısı, Database’den Veri Okuma ve Yazdırma’ için 2 yanıt

  1. Öncelikle teşekkürler böyle güzel uygulama için fakat verilerimizi nereden indirebiliriz? ve devamında nodelar nereye bağlanıyor?ekran görüntüsünün gözükmeyen kısmını anlatır mısınız?

    Beğen

    1. Oracle, Exasol gibi bir veri tabanında tutulan veriler için hazırlanmış bir örnektir yani verileri indirmiyorsunuz. Orada kullanılan node’lar eldeki veriyi düzenlenmek için kullanılıp anlatılan konuyla ilgili olmadığı için tüm veri düzenleme işlemlerinin node’ları gösterilmemiştir. Konuyla ilgili olan tüm node’lar detaylı olarak anlatılmıştır. Teşekkürler

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.