Tableau Ders 53: Tableau Dosya Türleri

  • Workbooks (.twb): Tableau workbook dosyaları .twb uzantısına sahiptir. Çalıştığınız workbook’u direkt kaydederek kapattığınızda .twb uzantısıyla kaydedersiniz.
  • Packaged Workbooks (.twbx): Tableau paket workbook dosyaları .twbx uzantısına sahiptir. Paket workbook, workbook’a ait lokaldeki dosya verisini ve resimleri içeren bir zip dosyasıdır.
  • Extract (.hyper or .tde): Tableau extract dosyalarının uzantısıdır. Extract dosyaları Tableau 10.5 sürümünden itibaren .hyper, eski sürümlerde .tde uzantısıyla oluşturulur. Extract, verinin lokalde tutulmasıdır. Bu nedenle veri tabanınız yavaş ise size daha iyi bir performans sunar.
  • Data Source (.tds): Tableau veri kaynağı dosyaları .tds uzantısına sahiptir. Veri kaynağı dosyaları, sık kullanılan orijinal verilere hızlı şekilde bağlanmanız için olan kısayollardır. Veri kaynağı dosyaları gerçek veriyi içermez. Tableau Server‘a, Include external files seçeneğini işaretlemeden yayınladığınız dosya formatındaki veri kaynağını server’dan indirdiğiniz zaman .tds uzantısı ile indirirsiniz.
  • Packaged Data Source (.tdsx): Tableau paket veri kaynağı dosyaları .tdsx uzantısına sahiptir. Paket veri kaynağı dosyaları; veri kaynağı dosyası (.tds) ile beraber lokaldeki extract dosyaları, text, excel, access ve küp gibi dosyalarını içeren bir zip dosyasıdır. Tableau Server‘a, Include external files seçeneğini işaretleyerek yayınladığınız dosya formatındaki veri kaynağını server’dan indirdiğiniz zaman .tdsx uzantısı ile indirirsiniz.
  • Bookmarks (.tbm): Tableau bookmark dosyalarının uzantısı .tbm şeklindedir. Bookmark yalnızca bir sheet içerebilir. Dashboard ya da story içeremez. Çalışma ekranınızdaki menüden Windows -> Bookmark -> Create Bookmark diyerek oluşturabilirsiniz. İşinizi hızlıca paylaşmanın kolay yoludur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.