Tableau Ders 56: Pareto Chart

Pareto ilkesi der ki genelde etkilerin %80‘i, etkenlerin %20‘sinden kaynaklanır. (80-20 Kuralı)

Örneğin; İtalyan bir ekonomist, İtalya’nın %80 arazisinin sahibinin, nüfusun %20’si olduğunu gözlemlemiştir. Zaten ‘Pareto’ ismi de bahsi geçen ekonomistin soyadından gelmektedir.

Öyleyse gelin bu grafiği Tableau ile nasıl yaptığımıza bir bakalım.

Yine Tableau’nun örnek datası olan Sample – Superstore‘u kullanacağız.

Örnek olarak; karlılığın yüzde 80’i, müşterilerin yüzde 20’sinden mi sağlanıyor görelim.

Customer Name’i, sağ tık ile Columns’a sürükleyelim ve çıkan kutucuktan CNTD‘yi yani count distinct’i seçelim. Böylece müşteri sayısını ekrana getirmiş olacağız ve distinct ile saydığımız için aynı isimden olan müşterileri bir defa saymış olacağız.

Şimdi Profit’i, Rows’a sürükleyelim.

Customer Name’i, Marks kutucuğundaki Details alanının üzerine sürükleyip bırakalım. Marks‘ın hemen altında Automatic yazan grafik tipini Bar olarak değiştirelim.

Rows’taki Profit’in üzerine sağ tıklayarak Add Table Calculation diyelim ve aşağıda görülen şekilde ayarlayalım.

9080398.png

Burada Profit için 2 hesaplama tanımlıyoruz. İlki Running Total. Karlılığın Running Total‘ını neye göre hesaplaması gerektiğini söylüyoruz. Bunun için Compute Using‘ten, Specific Dimensions‘a gelerek Customer Name’i seçiyoruz.

Daha sonra Add secondary calculation diyerek ikinci hesaplamayı açıyoruz ve onun için de Percent of Total‘ı seçerek yine aynı şekilde Specific Dimensions -> Customer Name’e göre hesaplaması gerektiğini söylüyoruz.

Şimdi bu işlemlerin aynısını yukarıdaki müşteri sayısı için de yapacağız. CNTD(Customer Name)‘e sağ tıklayarak Add Table Calculation diyelim. Aynı şekilde müşteri sayısının Running Total ve Percent of Total hesaplamaları için Customer Name’e göre çalışmasını sağlayalım.

8309883.png

Harika! Sıradaki adım Renklendirme!

Hesaplanmış müşteri sayısına göre grafiği renklendirmek için Columns’taki müşteri sayısını kontrol tuşu (ctrl) ile kopyalarak Marks kutucuğunun içindeki Color alanına sürükleyelim.

Color‘a tıklayarak Edit Colors‘ı seçelim.

Renk paletinden Orange-Blue Diverging‘i seçtim. İsterseniz farklı renk aralıkları da seçebilirsiniz hatta kendi renk paletinizi bile renklerin üzerine tıklayıp seçerek oluşturabilirsiniz.

Buradan Advanced diyerek Center‘ı 0,2 yapalım.

878971.png

Geriye yalnızca 80/20 referans çizgilerini eklemek kaldı! Bunun için aşağıda gördüğünüz şekilde Data sekmesinin yanındaki Analytics sekmesine tıklıyoruz ve Custom‘ın altındaki Reference Line‘ı alıp grafiğin ortasına sürükleyip bırakıyoruz.

87684768.png

Buradan iki alanı da aşağıdaki gördüğünüz gibi seçelim.

4444.png

Şimdi Kar eksenini kesen referans çizgisine sağ tıklayalım ve Edit diyelim. Constant‘ı seçerek %80’i göstermesi için Value‘ya 0,8 yazalım. Çizginin üzerinde yazı yazmasını istemediğimiz için Label‘ı None yapalım.

8565

Ardından müşteri sayısını kesen referans çizgisine sağ tıklayarak Edit diyelim. Yine aynı şekilde Constant‘ı seçelim ve bu sefer %20’yi göstermesi için 0,2 yazalım.

976996.png

Marks kutucuğunun içindeki Tooltip‘e tıklayarak grafiğin üzerine geldiğinizde görünecek açıklama baloncuğunu düzenleyebilirsiniz.

Ta Taa

987439740983664896.png

Görüldüğü üzere karlılığın yüzde %80’i, müşterilerin %19,17’inden yapılmıştır.


Tableau Ders 56: Pareto Chart” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: Tableau | Melis Turkoglu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.