Qlik Sense Ders 65: Çoklu Dilde Dashboard

Çoklu dilde dashboard oluşturmak için yapmamız gereken dashboard’u kullanmak istediğimiz dillere göre veriyi hazırlarken sütunları o diller için ayrı ayrı oluşturmaktır.

Aşağıdaki örnekte dashboard hem İngilizce hem de Türkçe olarak kullanılmaktadır. Bu örnek üzerinden multiple languages dahboard yani çoklu dilde dashboard‘un nasıl yapıldığını inceleyelim.

Öncelikle, dil için hazırladığımız excelleri veri modeline aşağıdaki gibi Qlik’e özgü şekilde bağlayarak kullanabiliriz.

Script tarafında girdiğimiz tabloların hemen altına exceldeki tabloları koyduğumuzda tablolar birbiriyle konuşmaya başlar.

Dil butonlarını oluşturmak için sırasıyla Türkçe ve İngilizce olarak butonlara Select values in a field action tanımlayalım. Field olarak içerisinde English ve Turkish şeklinde iki alan tutan Language‘i boyutunu kullanalım.

Türkçe butonu için Value‘unun içerisine Turkish, English butonu için de English yazalım.

Butonlara tıkladıkça başlık veya boyut & hesaplama isim dilinin değişmesi için objelerin başlığına aşağıdaki şekilde bir if ifadesi yazalım.

=if('$(=GetFieldSelections(Language))'='English','All Sectors','Tüm Sektörler')

+ Grafiklerde yer alan boyut veya hesaplama isimini dil butonlarıyla değiştirmek için Index, Türkçe ve İngilizce isimlerin tutulduğu bir tablodan da yararlanabiliriz.

Burada Index numarasını belirterek dili değiştirebiliriz. vDataLanguage, butonlarda kullandığımız Language alanını tutar.

=Only({10} $(=vDataLanguage))

Boyut bilgisine aşağıdaki ifadeyi yazarak Türkçe butonuna tıklayınca datadaki Sector_Turkish alanını, English butonuna tıklayınca da Sector_English alanını getirmesini sağlayalım.

=if('$(=GetFieldSelections(Language))' = 'English',Sector_English,Sector_Turkish)

Bu şekilde sheet başlıklarını ve obje içeriklerini hazırlayarak eski dostumuz QlikView’de ve yeni gözdemiz Qlik Sense’te birden fazla dil seçeneğine sahip dashboard’lar üretebiliriz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.